S modrým svetlom sa stretávame počas celého dňa. Ak sme mu však vystavení príliš, môžu sa u nás prejaviť problémy so spánkom. Riešením sú v tomto prípade špeciálne okuliare proti modrému svetlu. Ako fungujú?
Čo je modré svetlo a aké zariadenia ho produkujú
Modré svetlo je prirodzenou súčasťou nášho života. Ide pritom o taký typ svetla, ktorý typicky produkujú obrazovky našich počítačov, notebookov, mobilných telefónov aj televízorov. Produkujú ho aj úsporné žiarovky a žiarivky. Práve modré svetlo aktivuje sietnicu oka 100× viac než biele svetlo. Zároveň prostredníctvom sietnice narušuje náš prirodzený biorytmus.
Čo to znamená v praxi? Jednoducho to, že keď pred spaním surfujete na telefóne alebo sledujete programy v TV, modré svetlo do mozgu vysiela signál o tom, že je deň (nie noc). A vďaka tomu je pre nás omnoho ťažšie zaspať, môžeme trpieť nespavosťou a celkovo zlým spánkom.
V ideálnom prípade by ste približne 2 až 3 hodiny pred spaním mali elektroniku nekompromisne odložiť. Namiesto toho sa môžete venovať relaxácii, počúvaniu pokojnej hudby, rozprávaniu sa s rodinou alebo čítaniu kníh.
Aké problémy môže spôsobiť nadmerné vystavenie modrému svetlu
Nadmerná expozícia modrému svetlu môže stáť za mnohými zdravotnými problémami. Nižšie uvádzame tie najčastejšie z nich.
Vplyvom vystavenia sa modrému svetlu môže dochádzať k namáhaniu očí. Spôsobuje aj suchosť, typické pálenie, rezanie, začervenanie a citlivosť na svetlo. Ďalším častým problémom je narušenie spánkového cyklu.
Objaviť sa môže aj celková únava a bolesť očí, čo spôsobuje ťažké sústredenie sa na prácu alebo iné činnosti. Spomenúť musíme aj možnosť vzniku problémov so zrakom, kedy naše oči nie sú schopné správne zaostriť.
Okuliare blokujúce modré svetlo oceníte počas celého dňa
Okuliare s filtrom proti modrému svetlu vznikli preto, aby vás chránili pred všadeprítomným modrým svetlom. V závislosti od konkrétneho modelu pritom dokážu filtrovať vždy určitú mieru takéhoto svetla.
Na celodenné použitie a prácu sú určené okuliare s čírymi sklami a špeciálnym filtrom, ktoré dokážu blokovať približne 10 až 35 % svetla. Blokujú tak najintenzívnejšiu časť modrého svetla, ale stále zachovávajú dostatok modrého svetla, ktoré je potrebné pre našu energiu.
Herné okuliare proti modrému svetlu majú žlté sklá a dokážu zachytiť asi 36 až 64 % modrého svetla.
Najlepšie okuliare proti modrému svetlu majú oranžové sklá a odfiltrujú dokonca až 100 % modrého svetla. Sú vhodné pre prípad, keď sa nechcete vzdať pozerania na monitor pred spaním. Na celodenné nosenie ale vhodné nie sú.
Aké druhy okuliarov s modrým filtrom existujú
Dioptrické okuliare proti modrému svetlu – ide o klasické dioptrické okuliare, ktoré sú navyše vybavené filtrom proti modrému svetlu. Toto vylepšenie už v dnešných časoch ponúkajú prakticky všetky optiky.
Okuliare proti modrému svetlu bez dioptrií – môžu mať číre alebo ľahko sfarbené sklá (do žlta alebo oranžova). Tieto okuliare sú určené na každodenné nosenie pri práci s počítačom, prípadne na sledovanie televízora či hranie počítačových hier. Často ide o štýlový módny doplnok.