Robotické vysávače sa môžu starať o čistotu vašich podláh aj kobercov a týždenne vám ušetria hodiny času. Stačí si vybrať model vhodný práve pre vašu domácnosť. Ako vybrať ten najlepší robotický vysávač, aby vám doma upratal a nezablúdil?
Typy robotických vysávačov
Robotický vysávač na koberce
- Robotické vysávače s dômyselným systémom rotačných kief pre efektívne zbieranie zvieracích chlpov, vlasov a prachu
Klady:
- Vysáva samostatne bez nutnosti vašej prítomnosti
- Pomáha udržiavať upratanú domácnosť
- Ideálny pre rodinu s domácimi miláčikmi
- Vhodný pre alergikov a astmatikov
- Zvládne vysávať tvrdé podlahy aj koberce
- Základné modely sú vhodné pre koberce s nízkym vlasom, s kobercami s vysokým chlpom si poradia vysávače s vyšším výkonom a sacou silou
- Problémom pre ne nie sú ani nižšie prahy
- Plnohodnotne nenahradí klasický vysávač
Zápory:
- Nižší sací výkon
- Vyššia obstarávacia cena
Robotický vysávač s mopom
- Okrem vysávania zvládne aj základné vytieranie
Klady:
- Zvládne vysávať tvrdé podlahy aj koberce
- V balení utierka na zametanie nečistôt, prachu a utierka na mokré vytieranie - zvládne suché a mokré mopovanie
- Podlahu najprv vysaje a následne aj vytrie
- Vďaka mopovacej utierke odstráni aj ten najjemnejší prach na podlahe
Zápory:
- Pri upratovaní kobercov je potrebné mop odopnúť
- Kombinácia vysávania a vytierania nemusí byť natoľko účinná, samostatný vysávač a mop nenahradí
- Vyššia obstarávacia cena
Dôležité parametre
Výkon
Tento parameter v zásade udáva, ako vysoký tlak vysávač dokáže vyvinúť - preto sa niekedy stretnete aj práve s označením "sací tlak". U robotických vysávačov sa najčastejšie stretnete s údajmi v rozmedzí 10-40 W. To sú výrazne nižšie hodnoty ako u klasických vysávačov. Rovnako ako pri klasických vysávačov je dôležitá tiež konštrukcia vysávača a tesnenia.
- Menej ako 30 W
- 30–38 W
- 40–42 W
- 43–55 W
- 55 W a viac
Príkon a spotreba
Aj tento údaj sa vyjadruje jednotkou watt (W), značí však množstvo elektrickej energie, ktoré vysávač spotrebováva pri prevádzke. Vyššia hodnota teda znamená aj väčšiu spotrebu elektriny, rozdiely medzi jednotlivými modelmi však nebývajú priepastné.
- Menej ako 25 W
- 25–30 W
- 33–45 W
- 50–60 W
- 60 W a viac
Hlučnosť
Ak nechcete, aby vás prevádzka vysávača rušila, potom sa zamerajte aj na údaj o hlučnosti a ideálne ho porovnajte s praktickými skúsenosťami užívateľov. Najtichšie vysávače majú deklarovanú hlučnosť nižšiu ako 61dB, čo znamená skutočne tichú prevádzku. Naopak najhlasnejšie modely môžu mať aj okolo 70 dB. Ak ale nevysávate denne a budete vysávač púšťať predovšetkým vo chvíli, keď nebudete doma, nie je vyššia hlučnosť problém.
Rozmery a hmotnosť
Typický robotický vysávač má tvar podobný kruhu s priemerom 30-40 cm, pričom čím je vysávač väčší, tým väčšiu plochu naraz dokáže upratovať. Výška sa pohybuje okolo 8 cm a dôležitá je vtedy, ak plánujete vysávač nechať zachádzať pod nábytok.
Hmotnosť vysávačov najčastejšie býva od 2,5 do 4 kg– drahšie a vybavenejšie modely bývajú spravidla ťažšie.
Objem nádoby na odpad
Vzhľadom k veľkosti robotických vysávačov sú nádoby na vysaté nečistoty výrazne menšie než u tých klasických. Najčastejšie sa kapacita pohybuje medzi 0,3–0,8 litrami. Ak máte väčší byt alebo sa stretávate s mnohými nečistotami, napríklad kvôli domácemu miláčikovi, siahnite minimálne po modeli s 0,5 l nádobou.
Akumulátor
U robotických vysávačov sa môžete stretnúť s dvoma typmi batérií. Niektoré lacnejšie zariadenia využívajú NiMH akumulátory, ktoré však nemožno príliš odporučiť s ohľadom na kratšiu životnosť a zlé znášanie nepravidelného dobíjania. Modernejšie Li-on batérie majú na trhu výrazne väčšie zastúpenie a aj po rokoch prevádzky si zachovajú väčšinu kapacity. Tá sa u robotických vysávačov veľmi rôzni – niektoré modely ponúknu iba 2 600 mAh a menej, iné až k 5 000 mAh.
Funkcie robotických vysávačov
- Vytieranie – neplatí, že by vysávač vytieral a vysával zároveň, väčšinou je potrebné pre tento úkon vymeniť zásobník na prach za nádobku s vodou a pripnúť špeciálnu mopovaciu textíliu. Niektoré prístroje potom nádržku s vodou nemajú a textíliu teda musíte namáčať zvlášť.
- Ovládanie smartphonom či hlasom - niektorí výrobcovia poskytujú k vysávačom aj aplikácie pre inteligentné telefóny. Tie môžu okrem zapínania a vypínania ponúknuť aj rôzne ďalšie možnosti, ako sú napríklad časovanie vysávania, vymedzenie plochy na vysávanie, kontrola stavu batérie a plnosti nádoby na odpad alebo prezeranie štatistík. Ďalšou možnosťou bezdotykového ovládania sú hlasové povely, ktorými môžete vysávač zapínať alebo vypínať a nechať dôjsť na východiskové miesto.
- Diaľkové ovládanie- umožňuje pohodlne zapínať alebo vypínať vysávač a v niektorých prípadoch ovládať aj ďalšie funkcie, ako časovač alebo režim vysávania. Niektorými ovládačmi môžete tiež označiť miesta, kde by mal vysávač vykonať intenzívnejšie čistenie alebo sa im naopak vyhnúť.
- Rotačné kefy - aby bolo upratovanie skutočne efektívne, malo by zariadenie disponovať rotačnými kefami. Tie vďaka rotačnému pohybu veľmi efektívne vháňajú nečistoty do sacieho otvoru.
- UV lampa - dokáže čistený povrch dezinfikovať od baktérií.
- HEPA filter - jemné prachové častice, roztoče a ďalšie alergény do veľkosti až troch mikrónov.
- Bezdotykové rozpoznávanie prekážok - vďaka pokročilému systému snímania okolia vysávač detekuje prekážky ešte skôr, ako s nimi príde do kontaktu. Nevýhodou je len horšia kvalita vysávania v ich bezprostrednom okolí.
- WiFi - v podstate znamená ovládanie cez mobilnú aplikáciu. Jednoducho tak spustíte upratovanie napríklad v práci, alebo keď práve nakupujete.
- Časovač - umožní nastaviť konkrétny čas, kedy vysávač začne upratovať.
- Automatické dobíjanie - akonáhle prístroj detekuje nízky stav batérie, automaticky sa vráti do dobíjacieho doku. Niektoré zariadenia potom dokážu naviazať na upratovanie tam, kde skončili.
- Detekcia schodov - senzory umiestnené na spodnej strane vysávača dokážu detekovať voľný priestor a tým zabrániť zídeniu zo schodov alebo iných nežiaducich hrán.
- Virtuálna stena - umožňuje nastaviť virtuálnu hranicu, ktorú vysávač nebude prekračovať.